Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Oskari Lehtonen

Oskari Lehtonen

Kansanedustajana   02.09.1927 - 31.07.1929, 11.02.1930 - 31.08.1933, 01.09.1936 - 05.04.1945, 22.07.1948 - 28.03.1954, 22.07.1958 - 19.02.1962

Ammatti / arvo:
lakitieteen lisensiaatti, pankinjohtaja, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • oikeusministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 04.01.1941
  • oikeusministeri (Rangell) 04.01.1941 - 05.03.1943
  • oikeusministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 08.08.1944

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV