Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Yrjö Leino

Yrjö Leino

Kansanedustajana   06.04.1945 - 20.07.1951

Ammatti / arvo:
maatalousteknikko, sanomalehdentoimittaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Paasikivi II) 17.11.1944 - 17.04.1945
  • sisäasiainministeri (Paasikivi III) 17.04.1945 - 26.03.1946
  • sisäasiainministeri (Pekkala) 26.03.1946 - 22.05.1948

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV