Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Väinö Leskinen

Väinö Leskinen

Kansanedustajana   06.04.1945–21.07.1948, 21.07.1951–22.03.1970

Ammatti / arvo:

sosiaalijohtaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • sosiaaliministeri (Kekkonen III) 26.11.1952–08.07.1953
  • sisäasiainministeri (Törngren) 05.05.1954–19.10.1954
  • sisäasiainministeri (Kekkonen V) 20.10.1954–30.09.1955
  • sosiaaliministeri (Fagerholm III) 29.08.1958–12.01.1959
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Koivisto) 22.03.1968–13.05.1970
  • ulkoasiainministeri (Aura) 14.05.1970–14.07.1970
  • ulkoasiainministeri (Karjalainen II) 15.07.1970–28.10.1971

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj) –