Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Eemil Linna

Eemil Linna

Kansanedustajana   22.04.1913 - 03.04.1917, 01.11.1917 - 20.10.1930

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, kunnallisneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • maatalousministeri (Mantere) 22.12.1928 - 16.08.1929
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kivimäki) 14.12.1932 - 25.09.1936
  • apulaismaatalousministeri (Kivimäki) 19.01.1934 - 25.09.1936
  • maatalousministeri (Kivimäki) 25.09.1936 - 07.10.1936

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV