Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Eemil Luukka

Eemil Luukka

Kansanedustajana   01.09.1936–04.04.1966

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, kunnallisneuvos, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • pääministerin sijainen (Sukselainen II) 19.05.1961–03.07.1961
  • pääministerin sijainen (Miettunen) 14.07.1961–12.04.1962
  • ministeri sisäasiainministeriössä (Hackzell) 08.08.1944–20.09.1944
  • ministeri sisäasiainministeriössä (Castren U.) 21.09.1944–16.11.1944
  • maatalousministeri (Paasikivi II) 17.11.1944–16.04.1945
  • ministeri sisäasiainministeriössä (Paasikivi II) 24.11.1944–16.04.1945
  • ministeri maatalousministeriössä (Paasikivi III) 17.04.1945–25.03.1946
  • ministeri sisäasiainministeriössä (Paasikivi III) 17.04.1945–25.03.1946
  • ministeri maatalousministeriössä (Kekkonen) 17.03.1950–16.01.1951
  • ministeri maatalousministeriössä (Kekkonen III) 20.09.1951–08.07.1953
  • sisäasiainministeri (Sukselainen II) 19.05.1961–13.07.1961
  • sisäasiainministeri (Miettunen) 14.07.1961–12.04.1962

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV