Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Oskari Mantere

Oskari Mantere

Kansanedustajana   01.04.1919–31.08.1939

Ammatti / arvo:
filosofian tohtori, ylijohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Mantere) 22.12.1928–16.08.1929
  • sosiaaliministeri (Kallio) 14.11.1922–18.01.1924
  • apulaisopetusministeri (Ingman II) 22.11.1924–31.03.1925
  • opetusministeri (Kivimäki) 14.12.1932–07.10.1936

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV