Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Yrjö Murto

Yrjö Murto

Kansanedustajana   22.07.1948 - 17.12.1963

Ammatti / arvo:
pääsihteeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Paasikivi III) 17.04.1945 - 26.03.1946
  • ministeri kansanhuoltoministeriössä (Pekkala) 26.03.1946 - 29.07.1948

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV