Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Juho Niukkanen

Juho Niukkanen

Kansanedustajana   04.04.1917 - 31.08.1933, 01.09.1936 - 17.05.1954

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, toimitusjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • II maatalousministeri (Vennola II) 09.04.1921 - 02.06.1922
  • II maatalousministeri (Kallio) 14.11.1922 - 18.01.1924
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kallio II) 31.12.1925 - 13.12.1926
  • valtiovarainministeri (Sunila) 17.12.1927 - 22.12.1928
  • puolustusministeri (Kallio III) 16.08.1929 - 04.07.1930
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Sunila II) 21.03.1931 - 14.12.1932
  • valtiovarainministeri (Kallio IV) 07.10.1936 - 12.03.1937
  • puolustusministeri (Cajander III) 12.03.1937 - 01.12.1939
  • puolustusministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940
  • valtiovarainministeri (Kekkonen IV) 09.07.1953 - 17.11.1953

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV