Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

J.K. Paasikivi

J.K. Paasikivi

Kansanedustajana   22.05.1907 - 31.05.1909, 01.03.1910 - 01.02.1914

Ammatti / arvo:
lakitieteen tohtori, valtioneuvos, Tasavallan Presidentti
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Paasikivi) 27.05.1918 - 27.11.1918
  • Pääministeri (Paasikivi II) 17.11.1944 - 17.04.1945
  • Pääministeri (Paasikivi III) 17.04.1945 - 09.03.1946
  • salkuton ministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV