Siirry sisältöön

Rafael Paasio

Rafael Paasio

Kansanedustajana   22.07.1948–26.09.1975

Ammatti / arvo:

päätoimittaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • Pääministeri (Paasio) 27.05.1966–21.03.1968
  • Pääministeri (Paasio II) 23.02.1972–03.09.1972
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Fagerholm III) 29.08.1958–12.01.1959

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj) –