Siirry sisältöön

Eino Pekkala

Eino Pekkala

Kansanedustajana   02.09.1927–12.07.1930, 06.04.1945–21.07.1948

Ammatti / arvo:

filosofian kandidaatti, lakitieteen kandidaatti, asianajaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • opetusministeri (Paasikivi III) 28.12.1945–26.03.1946
  • oikeusministeri (Pekkala) 26.03.1946–29.07.1948