Mauno Pekkala  
Kansanedustajana  02.09.1927 - 30.06.1952

Nimi: Pekkala, Mauno
Ammatti / arvo: filosofian kandidaatti, metsänhoitaja, pääjohtaja
Aiemmat vaalipiirit: Vaasan läänin itäinen vaalipiiri 02.09.1927 - 20.07.1951
Mikkelin läänin vaalipiiri 21.07.1951 - 30.06.1952
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Valtiovarainvaliokunta (pj) 1935-1939 - , (pj) 1944-1944 -
Kulkulaitosvaliokunta  -
Maatalousvaliokunta  -
Pankkivaliokunta  -
Suuri valiokunta  -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 02.09.1927 - 05.04.1945
Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä 06.04.1945 - 30.06.1952
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj)
Kansanedustajana: 02.09.1927 - 30.06.1952
Seuraaja: Niilo Nieminen /Skdl
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Pekkala) 26.03.1946 - 29.07.1948
Ministeri: maatalousministeri (Tanner) 13.12.1926 - 17.12.1927
valtiovarainministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940
valtiovarainministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 04.01.1941
valtiovarainministeri (Rangell) 04.01.1941 - 22.05.1942
salkuton ministeri (Paasikivi II) 17.11.1944 - 24.11.1944
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Paasikivi II) 24.11.1944 - 17.04.1945
puolustusministeri (Paasikivi III) 17.04.1945 - 26.03.1946
ministeri valtioneuvoston kansliassa (Paasikivi III) 27.04.1945 - 26.03.1946
puolustusministeri (Pekkala) 26.03.1946 - 27.03.1946
ministeri puolustusministeriössä (Pekkala) 27.03.1946 - 29.07.1948