Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Onni Peltonen

Onni Peltonen

Kansanedustajana   01.09.1933 - 19.02.1962

Ammatti / arvo:
veturinkuljettaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Paasikivi III) 09.11.1945 - 25.03.1946
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Pekkala) 26.05.1948 - 28.07.1948
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Fagerholm) 29.07.1948 - 16.03.1950
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kekkonen II) 17.01.1951 - 19.09.1951
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Kekkonen III) 20.09.1951 - 28.11.1952
  • sosiaaliministeri (Kekkonen V) 20.10.1954 - 02.03.1956

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV