Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Arvo Pentti

Arvo Pentti

Kansanedustajana   22.07.1958–22.03.1970

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, everstiluutnantti evp, poliisineuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • puolustusministeri (Karjalainen) 13.04.1962–17.12.1963
  • puolustusministeri (Virolainen) 12.09.1964–26.05.1966
  • puolustusministeri (Aura) 14.05.1970–14.07.1970
  • puolustusministeri (Aura II) 29.10.1971–22.02.1972

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV