Ville Pessi  
Kansanedustajana  06.04.1945 - 04.04.1966

Nimi: Pessi, Ville
Ammatti / arvo: pääsihteeri
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 06.04.1945 - 28.03.1954
Helsingin kaupungin vaalipiiri 29.03.1954 - 04.04.1966
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Laki- ja talousvaliokunta  -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (vpj)  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä 06.04.1945 - 04.04.1966