Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Hjalmar Procopé

Hjalmar Procopé

Kansanedustajana   01.04.1919–04.09.1922, 01.05.1924–09.03.1926

Ammatti / arvo:
ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Erich) 19.08.1920–09.04.1921
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Cajander II) 19.01.1924–31.05.1924
  • ulkoasiainministeri (Ingman II) 31.05.1924–31.03.1925
  • ulkoasiainministeri (Sunila) 17.12.1927–22.12.1928
  • ulkoasiainministeri (Mantere) 22.12.1928–16.08.1929
  • ulkoasiainministeri (Kallio III) 16.08.1929–04.07.1930
  • ulkoasiainministeri (Svinhufvud II) 04.07.1930–21.03.1931

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV