Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Tyko Reinikka

Tyko Reinikka

Kansanedustajana   05.09.1922–20.10.1930

Ammatti / arvo:

pankinjohtaja, ministeri

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • kauppa- ja teollisuusministeri (Kallio II) 31.12.1925–13.12.1926
  • valtiovarainministeri (Kallio III) 18.08.1929–04.07.1930
  • apulaisvaltiovarainministeri (Kivimäki) 06.03.1936–07.10.1936
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Linkomies) 05.03.1943–08.08.1944