Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Risto Ryti

Risto Ryti

Kansanedustajana   01.04.1919 - 30.04.1924, 02.09.1927 - 31.07.1929

Ammatti / arvo:
lakitieteen kandidaatti, valtiotieteen tohtori h.c., Tasavallan Presidentti
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940
  • Pääministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 19.12.1940
  • valtiovarainministeri (Vennola II) 09.04.1921 - 02.06.1922
  • valtiovarainministeri (Kallio) 14.11.1922 - 18.01.1924

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV