Hannes Ryömä  
Kansanedustajana  01.04.1919 - 22.05.1939

Nimi: Ryömä, Hannes
Ammatti / arvo: lääketieteen lisensiaatti, pääjohtaja
Aiemmat vaalipiirit: Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 01.04.1919 - 30.04.1924
Uudenmaan läänin vaalipiiri 01.05.1924 - 01.09.1927
Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 02.09.1927 - 20.10.1930
Uudenmaan läänin vaalipiiri 21.10.1930 - 22.05.1939
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Pankkivaliokunta (pj) 1933-1934 - , (pj) 1935 v - 1937 -
Perustuslakivaliokunta (pj) 1919 -
Sotilasasiainvaliokunta  -
Suuri valiokunta  -
Talousvaliokunta  -
Toimitusvaliokunta (pj) 1926 -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Valtiovarainvaliokunta  -
Tarkastusvaliokunta  -
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.04.1919 - 22.05.1939
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj)
Kansanedustajana: 01.04.1919 - 22.05.1939
Seuraaja: Kaisu-Mirjami Rydberg /Sdp
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: valtiovarainministeri (Tanner) 13.12.1926 - 17.12.1927
kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Cajander III) 12.03.1937 - 02.09.1938