Kerttu Saalasti  
Kansanedustajana  22.07.1948 - 19.02.1962, 05.04.1966 - 22.03.1970

Nimi: Saalasti, Kerttu
Ammatti / arvo: agronomi, maanviljelijä, opetusneuvos, lääketieteenja kirurgian tohtori h.c.
Aiemmat vaalipiirit: Oulun läänin vaalipiiri 22.07.1948 - 19.02.1962
Oulun läänin vaalipiiri 05.04.1966 - 22.03.1970
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta  -
Suuri valiokunta  -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 22.07.1948 - 19.02.1962
Keskustan eduskuntaryhmä 05.04.1966 - 22.03.1970
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Maalaisliiton eduskuntaryhmä (vpj)
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: opetusministeri (Kekkonen V) 20.10.1954 - 02.03.1956
opetusministeri (Sukselainen) 27.05.1957 - 28.11.1957