Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Veikko Saarto

Veikko Saarto

Kansanedustajana   05.04.1966 - 30.11.1986

Ammatti / arvo:
Kansaneläkelaitoksen johtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • liikenneministeri (Karjalainen II) 15.07.1970 - 25.03.1971
  • liikenneministeri (Sorsa II) 15.05.1977 - 25.05.1979
  • ministeri maa- ja metsätalousministeriössä (Sorsa II) 15.05.1977 - 25.05.1979
  • liikenneministeri (Koivisto II) 26.05.1979 - 18.02.1982
  • ministeri maa- ja metsätalousministeriössä (Koivisto II) 26.05.1979 - 18.02.1982
Tehtävät eduskuntaryhmässä:
  • Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä (pj) 1970 -
  • Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä (pj) 1975-1977 -
  • Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä (pj) 1982-1986 -

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV