Martta Salmela-Järvinen  
Kansanedustajana  01.09.1939 - 04.04.1966

Nimi: Salmela-Järvinen, Martta
Ammatti / arvo: toiminnanjohtaja, sosiaalineuvos
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 01.09.1939 - 19.02.1962
Helsingin kaupungin vaalipiiri 20.02.1962 - 04.04.1966
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Laki- ja talousvaliokunta  -
Perustuslakivaliokunta  -
Sivistysvaliokunta  -
Suuri valiokunta  -
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (vpj)  -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.09.1939 - 21.07.1958
Sosialidemokraattisen opposition eduskuntaryhmä 22.07.1958 - 05.05.1959
Työväen ja pienviljelijäin sosialidemokraattinen liitto 06.05.1959 - 04.04.1966
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Työväen ja pienviljelijäin sosialidemokraattinen liitto (pj)