Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Väinö Salovaara

Väinö Salovaara

Kansanedustajana   01.09.1939 - 05.04.1945

Ammatti / arvo:
ylikonemestari, apulaiskaupunginjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri (Cajander III) 12.03.1937 - 02.09.1938
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Cajander III) 02.09.1938 - 01.12.1939
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 04.01.1941
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Rangell) 04.01.1941 - 05.03.1943
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 08.08.1944
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Hackzell) 08.08.1944 - 21.09.1944
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Castren U.) 21.09.1944 - 17.11.1944

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV