Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

E.N. Setälä

E.N. Setälä

Kansanedustajana   22.05.1907 - 31.05.1909, 01.03.1910 - 31.01.1911, 01.11.1917 - 01.09.1927

Ammatti / arvo:
professori, senaattori, valtioneuvos
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö (Svinhufvud) 27.11.1917 - 27.05.1918
  • kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö (Paasikivi) 27.05.1918 - 27.11.1918
  • opetusministeri (Tulenheimo) 31.03.1925 - 31.12.1925
  • ulkoasiainministeri (Kallio II) 31.12.1925 - 13.12.1926

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV