Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Aarre Simonen

Aarre Simonen

Kansanedustajana   21.07.1951 - 19.02.1962

Ammatti / arvo:
lakitieteen lisensiaatti, pankinjohtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • pääministerin sijainen (Sukselainen) 02.09.1957 - 31.10.1957
  • sisäasiainministeri (Fagerholm) 29.07.1948 - 16.03.1950
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Fagerholm) 24.03.1949 - 16.03.1950
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Kekkonen V) 20.10.1954 - 02.03.1956
  • oikeusministeri (Kekkonen V) 20.10.1954 - 06.11.1954
  • valtiovarainministeri (Fagerholm II) 03.03.1956 - 26.05.1957
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Sukselainen) 02.09.1957 - 31.10.1957
  • oikeusministeri (Paasio) 27.05.1966 - 21.03.1968
  • oikeusministeri (Koivisto) 22.03.1968 - 13.05.1970

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV