Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Vieno Simonen

Vieno Simonen

Kansanedustajana   22.07.1948 - 19.02.1962

Ammatti / arvo:
emäntä
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Kekkonen IV) 09.07.1953 - 16.11.1953
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Törngren) 05.05.1954 - 19.10.1954
  • ministeri maatalousministeriössä (Fagerholm II) 03.03.1956 - 26.05.1957
  • sosiaaliministeri (Sukselainen II) 13.01.1959 - 13.07.1961
  • sosiaaliministeri (Miettunen) 14.07.1961 - 12.04.1962

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV