Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

V.J. Sukselainen

V.J. Sukselainen

Kansanedustajana   22.07.1948 - 22.03.1970, 22.01.1972 - 23.03.1979

Ammatti / arvo:
pääjohtaja, kansleri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Sukselainen) 27.05.1957 - 28.11.1957
  • Pääministeri (Sukselainen II) 13.01.1959 - 03.07.1961
  • valtiovarainministeri (Kekkonen) 17.03.1950 - 16.01.1951
  • sisäasiainministeri (Kekkonen II) 17.01.1951 - 19.09.1951
  • sisäasiainministeri (Kekkonen III) 20.09.1951 - 08.07.1953
  • sisäasiainministeri (Kekkonen IV) 09.07.1953 - 16.11.1953
  • valtiovarainministeri (Törngren) 05.05.1954 - 19.10.1954
  • ulkoasiainministeri (Sukselainen II) 19.05.1961 - 18.06.1961

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV