Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Reinhold Svento

Reinhold Svento

Kansanedustajana   05.09.1922–27.04.1948

Ammatti / arvo:

sanomalehdentoimittaja, ministeri

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Paasikivi II) 17.11.1944–17.04.1945
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Paasikivi III) 17.04.1945–26.03.1946
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Pekkala) 26.03.1946–30.04.1948