P.E. Svinhufvud  
Kansanedustajana  22.05.1907 - 31.10.1917, 21.10.1930 - 16.02.1931

Nimi: Svinhufvud, P.E.
Ammatti / arvo: lakitieteen kandidaatti, Tasavallan Presidentti
Aiemmat vaalipiirit: Mikkelin läänin vaalipiiri 22.05.1907 - 31.07.1908
Viipurin läänin itäinen vaalipiiri 01.08.1908 - 31.10.1917
Uudenmaan läänin vaalipiiri 21.10.1930 - 16.02.1931
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Puhemies) 23.05.1907 - 31.01.1913
Perustuslakivaliokunta  -
Valtakunnanoikeus  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Nuorsuomalainen puolue 22.05.1907 - 31.10.1917
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 21.10.1930 - 16.02.1931
Kansanedustajana: 21.10.1930 - 16.02.1931
Seuraaja: Yrjö Koskelainen /kok
Valittiin Tasavallan Presidentiksi 16.2.1931, jolloin edustajantoimi todettiin lakanneeksi
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Svinhufvud) 27.11.1917 - 27.05.1918
Pääministeri  (Svinhufvud II) 04.07.1930 - 18.02.1931