Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Johan Otto Söderhjelm

Johan Otto Söderhjelm

Kansanedustajana   01.09.1933–31.08.1939, 14.07.1944–20.07.1951, 20.02.1962–04.04.1966

Ammatti / arvo:
lakitieteen tohtori, asiamies
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • oikeusministeri (Cajander III) 12.10.1939–30.11.1939
  • oikeusministeri (Ryti) 01.12.1939–26.03.1940
  • oikeusministeri (Sukselainen) 02.09.1957–28.11.1957
  • oikeusministeri (Kuuskoski) 26.04.1958–28.08.1958
  • oikeusministeri (Karjalainen) 13.04.1962–17.12.1963
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Karjalainen) 21.09.1962–01.11.1963
  • oikeusministeri (Virolainen) 12.09.1964–26.05.1966

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV