Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Uuno Takki

Uuno Takki

Kansanedustajana   06.04.1945–09.09.1952, 05.04.1966–15.09.1968

Lisätiedot:

06.04.1945 - 09.09.1952
Seuraaja: Erkki Mohell /Sdp
Siirtynyt 9.9.1952 OTK:n pääjohtajaksi
05.04.1966 - 15.09.1968
Seuraaja: Eero Salo /Sdp

Ammatti / arvo:

kauppatieteen tohtori h.c., pääjohtaja, vuorineuvos

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • kauppa- ja teollisuusministeri (Rangell) 22.05.1942–05.03.1943
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Linkomies) 05.03.1943–08.08.1944
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Hackzell) 08.08.1944–21.09.1944
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Castren U.) 21.09.1944–17.11.1944
  • opetusministeri (Paasikivi II) 17.11.1944–17.04.1945
  • ministeri kansanhuoltoministeriössä (Paasikivi III) 17.04.1945–29.07.1948
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Paasikivi III) 15.06.1945–26.03.1946
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Pekkala) 26.03.1946–29.07.1948
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Pekkala) 27.03.1946–29.07.1948
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Fagerholm) 29.07.1948–17.03.1950
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Fagerholm) 30.07.1948–17.03.1950