Väinö Tanner  
Kansanedustajana  22.05.1907 - 31.01.1911, 02.02.1914 - 03.04.1917, 01.04.1919 - 01.09.1927, 21.10.1930 - 06.02.1945, 21.07.1951 - 28.03.1954, 22.07.1958 - 19.02.1962

Nimi: Tanner, Väinö
Ammatti / arvo: senaattori, toimitusjohtaja
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 22.05.1907 - 31.01.1911
Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 02.02.1914 - 03.04.1917
Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 01.04.1919 - 01.09.1927
Turun läänin pohjoinen vaalipiiri 21.10.1930 - 06.02.1945
Uudenmaan läänin vaalipiiri 21.07.1951 - 28.03.1954
Helsingin kaupungin vaalipiiri 22.07.1958 - 19.02.1962
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Ensimmäinen varapuhemies) 02.03.1910 - 13.09.1910
Valtiovarainvaliokunta (Puheenjohtaja) 1910 y - 1910 y, (Puheenjohtaja) 1951 - 1953
Tullivaliokunta (Puheenjohtaja) 1914 - 1914
Ulkoasiainvaliokunta (Puheenjohtaja) 1922 - 1923
Kansliatoimikunta  -
Lakivaliokunta  -
Perustuslakivaliokunta  -
Suuri valiokunta  -
Toimitusvaliokunta  -
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet (pj)  -
Suomen Pankin tilintarkastajat  -
Valtakunnanoikeus  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 22.05.1907 - 31.01.1911
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 02.02.1914 - 03.04.1917
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.04.1919 - 01.09.1927
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 21.10.1930 - 06.02.1945
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 21.07.1951 - 28.03.1954
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 22.07.1958 - 19.02.1962
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (pj)
Kansanedustajana: 21.10.1930 - 06.02.1945
Seuraaja: Antti Lastu /Sdp
Saanut vapautuksen edustajantoimesta 6.2.1945 poliittisista syistä
Valtioneuvoston jäsenyydet
Pääministeri: Pääministeri  (Tanner) 13.12.1926 - 17.12.1927
Ministeri: vt. sisäasiainministeri (Tanner) 1927 - 1927
valtiovarainministeri (Cajander III) 12.03.1937 - 01.12.1939
ulkoasiainministeri (Ryti) 01.12.1939 - 27.03.1940
kansanhuoltoministeri (Ryti II) 27.03.1940 - 15.08.1940
kauppa- ja teollisuusministeri (Rangell) 03.07.1941 - 22.05.1942
valtiovarainministeri (Rangell) 22.05.1942 - 05.03.1943
valtiovarainministeri (Linkomies) 05.03.1943 - 08.08.1944