Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Penna Tervo

Penna Tervo

Kansanedustajana   06.04.1945–26.02.1956

Lisätiedot:

06.04.1945 - 26.02.1956
Seuraaja: Sulo Hostila /Sdp

Ammatti / arvo:

pankinjohtaja

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • kauppa- ja teollisuusministeri (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Kekkonen III) 20.09.1951–08.07.1953
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Törngren) 05.05.1954–19.10.1954
  • valtiovarainministeri (Kekkonen V) 20.10.1954–26.02.1956