Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ralf Törngren

Ralf Törngren

Kansanedustajana   01.09.1936–16.05.1961

Ammatti / arvo:
filosofian maisteri, pääjohtaja, kauppatiteen tohtori h.c.
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Törngren) 05.05.1954–19.10.1954
  • pääministerin sijainen (Sukselainen II) 13.01.1959–15.05.1961
  • sosiaaliministeri (Paasikivi II) 17.11.1944–16.04.1945
  • valtiovarainministeri (Paasikivi III) 17.07.1945–25.03.1946
  • valtiovarainministeri (Pekkala) 26.03.1946–28.07.1948
  • sosiaaliministeri (Kekkonen) 17.03.1950–16.01.1951
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • sosiaaliministeri (Kekkonen III) 20.09.1951–25.11.1952
  • ulkoasiainministeri (Kekkonen IV) 09.07.1952–16.11.1953
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Kekkonen III) 26.11.1952–08.07.1953
  • ulkoasiainministeri (Tuomioja) 17.11.1953–04.05.1954
  • ulkoasiainministeri (Fagerholm II) 03.03.1956–26.05.1957
  • ulkoasiainministeri (Sukselainen II) 13.01.1959–15.05.1961

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV