Veikko Vennamo  
Kansanedustajana  06.04.1945 - 22.09.1958, 11.02.1959 - 19.02.1962, 05.04.1966 - 20.03.1987

Nimi: Vennamo, Veikko
Ammatti / arvo: lakitieteen lisensiaatti, tullineuvos
Aiemmat vaalipiirit: Kymen läänin itäinen vaalipiiri 06.04.1945 - 21.07.1948
Kymen läänin vaalipiiri 22.07.1948 - 20.07.1951
Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 21.07.1951 - 19.02.1962
Kuopion läänin vaalipiiri 05.04.1966 - 20.03.1987
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (Puheenjohtaja) 1954 - 1954, (Puheenjohtaja) 1970 - 1971, (Puheenjohtaja) 1983 - 1986
Kulkulaitosvaliokunta (Puheenjohtaja) 1956 - 1956
Toinen lakivaliokunta (Puheenjohtaja) 1972 - 1972
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 1983 - 1984, (jäsen) 1984 - 1986,  -
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 1983 - 1986,  -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 1970 - 1972
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet (jäsen) 1983 - 1986, 1970-1975 -
Valtiontilintarkastajat (varajäsen) 1984 - 1985
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 1979 - 1986, 1970-1975 -
Lakivaliokunta  -
Pankkivaliokunta  -
Valtiovarainvaliokunta  -
Eduskunnan palkkavaltuuskunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Maalaisliiton eduskuntaryhmä 06.04.1945 - 22.09.1958
Suomen pientalonpoikien puolue 11.02.1959 - 19.02.1962
Suomen pientalonpoikien puolue 05.04.1966 - 13.08.1966
Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä 14.08.1966 - 20.03.1987
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä (pj)
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: ministeri valtiovarainministeriössä (Kekkonen V) 20.10.1954 - 02.03.1956