Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Juho Vennola

Juho Vennola

Kansanedustajana   01.04.1919 - 20.10.1930

Ammatti / arvo:
professori
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • Pääministeri (Vennola) 15.08.1919 - 15.03.1920
  • Pääministeri (Vennola II) 09.04.1921 - 02.06.1922
  • pääministerin sijainen (Svinhufvud II) 18.02.1931 - 21.03.1931
  • apulaisvaltiovarainministeri (Ingman) 27.11.1918 - 17.04.1919
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Castren K.) 17.04.1919 - 15.08.1919
  • ulkoasiainministeri (Kallio) 14.11.1922 - 18.01.1924
  • valtiovarainministeri (Svinhufvud II) 04.07.1930 - 21.03.1931

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV