Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Vihtori Vesterinen

Vihtori Vesterinen

Kansanedustajana   01.04.1919–20.07.1951

Ammatti / arvo:
maanviljelijä, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • apulaismaatalousministeri (Tulenheimo) 31.03.1925–31.12.1925
  • apulaismaatalousministeri (Kallio II) 31.12.1925–13.12.1926
  • apulaismaatalousministeri (Sunila) 17.12.1927–16.10.1928
  • kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri (Kallio IV) 07.10.1936–13.12.1937
  • maatalousministeri (Paasikivi III) 09.11.1945–26.03.1946
  • maatalousministeri (Pekkala) 26.03.1946–29.07.1948
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Kekkonen) 17.03.1950–17.01.1951
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Kekkonen) 31.03.1950–17.01.1951
  • sosiaaliministeri (Kekkonen II) 17.01.1951–20.09.1951

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV