Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Toivo Wiherheimo

Toivo Wiherheimo

Kansanedustajana   22.07.1948 - 04.04.1966

Ammatti / arvo:
filosofian maisteri, yliasiamies, ministeri
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Tuomioja) 17.11.1953 - 04.05.1954
  • puolustusministeri (Fagerholm III) 29.08.1958 - 12.01.1959
  • ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä (Fagerholm III) 29.08.1958 - 12.01.1959
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Karjalainen) 13.04.1962 - 17.12.1963
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Virolainen) 12.09.1964 - 26.05.1966

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV