Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Paavo Virkkunen

Paavo Virkkunen

Kansanedustajana   02.02.1914–31.08.1936, 01.09.1939–05.04.1945

Ammatti / arvo:

kirkkoherra, lääninrovasti, professori

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • opetusministeri (Svinhufvud II) 04.07.1930–21.03.1931

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (pj) –