Atos Wirtanen  
Kansanedustajana  01.09.1936 - 28.03.1954

Nimi: Wirtanen, Atos
Ammatti / arvo: sanomalehdentoimittaja, kirjailija, filosofian tohtori h.c.
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan läänin vaalipiiri 01.09.1936 - 28.03.1954
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Pankkivaliokunta  -
Puolustusasiainvaliokunta  -
Sivistysvaliokunta  -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.09.1936 - 16.09.1946
Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä 17.09.1946 - 28.03.1954