Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Väinö Voionmaa

Väinö Voionmaa

Kansanedustajana   01.04.1919–24.05.1947

Lisätiedot:

01.04.1919 - 24.05.1947
Seuraaja: Toivo Mansner /Sdp

Ammatti / arvo:

professori, senaattori, kansleri

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • ulkoasiainministeri (Tanner) 13.12.1926–17.12.1927
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Cajander III) 12.03.1937–01.12.1938
  • ulkoasiainministeri (Cajander III) 16.11.1938–01.12.1938