Wäinö Wuolijoki  
Kansanedustajana  22.05.1907 - 28.02.1910, 01.04.1919 - 01.09.1927

Nimi: Wuolijoki, Wäinö
Ammatti / arvo: filosofian maisteri, agronomi, ministeri
Aiemmat vaalipiirit: Turun läänin eteläinen vaalipiiri 22.05.1907 - 28.02.1910
Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 01.04.1919 - 04.09.1922
Turun läänin eteläinen vaalipiiri 05.09.1922 - 01.09.1927
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiehistö (Puhemies) 31.03.1921 - 04.09.1922, (Puhemies) 15.11.1922 - 31.01.1923, (Ensimmäinen varapuhemies) 02.02.1923 - 30.04.1924, (Toinen varapuhemies) 02.05.1924 - 01.02.1925, (Ensimmäinen varapuhemies) 03.02.1925 - 31.03.1925, (Puhemies) 01.04.1925 - 31.01.1926, (Ensimmäinen varapuhemies) 02.02.1926 - 13.12.1926
Tarkastusvaliokunta (Puheenjohtaja) 1907 - 1908 II, (Puheenjohtaja) 1919 - 1919
Valtiovarainvaliokunta (Puheenjohtaja) 1909 II - 1909 II
Maatalousvaliokunta (Puheenjohtaja) 1919 - 1920
Kulkulaitosvaliokunta (Puheenjohtaja) 1922 - 1922
Suuri valiokunta  -
Ulkoasiainvaliokunta  -
Eduskunnan pankkivaltuusmiehet  -
Suomen Pankin tilintarkastajat  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 22.05.1907 - 28.02.1910
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 01.04.1919 - 01.09.1927
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri (Tanner) 13.12.1926 - 15.11.1927