Anna-Liisa Korpinen  
Kansanedustajana  21.07.1951 - 31.01.1974

Nimi: Korpinen, Anna-Liisa
Ammatti / arvo: apulaisjohtaja
Aiemmat vaalipiirit: Lapin läänin vaalipiiri 21.07.1951 - 31.01.1974
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (Puheenjohtaja) 1962 - 1968
Suuri valiokunta (Puheenjohtaja) 1972 - 1973
Talousvaliokunta  -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta  -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä 21.07.1951 - 31.01.1974
Tehtävät eduskuntaryhmässä: SKDL:n eduskuntaryhmä, työvaliokunta
Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä (vpj)
Kansanedustajana: 21.07.1951 - 31.01.1974
Seuraaja: Mikko Ekorre /Skdl
Siirtynyt 1.2.1974 Rautaruukki Oy:n apulaisjohtajaksi
Valtioneuvoston jäsenyydet
Ministeri: sosiaaliministeri (Koivisto) 22.03.1968 - 13.05.1970
sosiaali- ja terveysministeri (Karjalainen II) 15.07.1970 - 26.03.1971