Pirkko Ruohonen-Lerner  
Kansanedustajana  21.03.2007 - 06.05.2015

Nimi: Ruohonen-Lerner, Pirkko
Ammatti / arvo: toimittaja, varanotaari
Aiemmat vaalipiirit: -
Uudenmaan vaalipiiri 21.03.2007 - 06.05.2015
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Kansliatoimikunta (varajäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Hallintovaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 08.09.2009
Lakivaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 03.09.2014
Suuri valiokunta (varajäsen) 03.09.2014 - 21.04.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.06.2011 - 21.04.2015
Eduskunnan pankkivaltuusto (Varapuheenjohtaja) 30.06.2011 - 08.06.2015
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 15.09.2011 - 21.04.2015
Aiemmat eduskuntaryhmät: -
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä 21.03.2007 - 06.05.2015
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (varapuheenjohtaja) 03.09.2009 - 20.04.2011
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 21.04.2011 - 02.02.2014
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä työvaliokunta (puheenjohtaja) 30.06.2011 - 02.02.2014
Edustajantoimi keskeytynyt: 07.05.2015 -
Toimii Euroopan parlamentissa
Tilalla: Leena Meri /ps