Maarit Feldt-Ranta Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  21.03.2007 -

Nimi: Feldt-Ranta, Maarit
Puhelin: 09 432 3137
Sähköposti: maarit.feldt-ranta@eduskunta.fi
Kotisivu: www.maaritfeldtranta.fi
Ammatti / arvo: kansanedustaja
Vaalipiiri: Uudenmaan vaalipiiri 21.03.2007 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 13.09.2016 -
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (Varapuheenjohtaja) 09.06.2015 -
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 09.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Hallintovaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 11.02.2014, (Varapuheenjohtaja) 03.05.2011 - 11.02.2014, (jäsen) 04.09.2014 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 29.06.2011, (varajäsen) 05.06.2012 - 08.05.2013
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - 28.03.2012, (jäsen) 04.06.2013 - 11.02.2014
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.10.2014 - 08.06.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 04.04.2007 - 11.02.2014, (Varapuheenjohtaja) 14.06.2011 - 11.02.2014
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 30.06.2011 - 02.10.2014
Eduskuntaryhmä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä  21.03.2007 -

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TAA 60/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Hanko—Hyvinkää-radan sähköistykseen (10 000 000 euroa)
KK 180/2016 vp
Kirjallinen kysymys Lynparza-nimisestä biologisesta syöpälääkkeestä
KK 32/2016 vp
Kirjallinen kysymys suolistosyöpäseulonnasta
KK 393/2015 vp
Kirjallinen kysymys kansalaisten oikeudenmukaisesta ja tasapuolisesta tiedonsaannista
KK 352/2015 vp
Kirjallinen kysymys Pohjoismaiden välisten rajaesteiden poistamisesta