Elsi Katainen  
Kansanedustajana  21.03.2007 - 28.02.2018

Nimi: Katainen, Elsi
Ammatti / arvo: agrologi AMK, ammatillisten aineiden opettaja
Aiemmat vaalipiirit: Pohjois-Savon vaalipiiri 21.03.2007 - 21.04.2015
Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015 - 28.02.2018
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Talousvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Perustuslakivaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011, (varajäsen) 09.06.2015 - 28.02.2018
Hallintovaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 05.03.2009, (varajäsen) 06.03.2009 - 15.02.2010, (jäsen) 16.02.2010 - 19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 28.02.2018
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Sivistysvaliokunta (jäsen) 06.03.2009 - 12.02.2010, (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Maa- ja metsätalousvaliokunta (Puheenjohtaja) 03.05.2011 - 29.06.2011, (varajäsen) 10.05.2017 - 28.02.2018
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 28.02.2018
Tarkastusvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 05.05.2015 - 08.06.2015
Puolustusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Suuri valiokunta (jäsen) 09.06.2015 - 28.02.2018
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011, (Varapuheenjohtaja) 10.11.2009 - 29.06.2011, (jäsen) 09.06.2015 - 19.11.2015
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 30.06.2011 - 08.06.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 28.02.2018
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.02.2017 - 08.02.2018
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Aiemmat eduskuntaryhmät: -
Keskustan eduskuntaryhmä 21.03.2007 - 28.02.2018
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 02.06.2015 - 04.02.2018
Keskustan eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 29.03.2007 - 06.02.2008
Edustajantoimi keskeytynyt: 01.03.2018 -
Toimii Euroopan parlamentin jäsenenä
Tilalla: Eero Reijonen /kesk

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 470/2017 vp
Kirjallinen kysymys poliisilaitosten toimipisteiden miehittämisestä
KK 441/2017 vp
Kirjallinen kysymys ammatillisesta koulutuksesta
TAA 200/2017 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä valtionavustukseen kunnille peruspalvelujen järjestämiseen (20 000 000 euroa)
TAA 174/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä palopäällystökoulutuksen toteuttamiseen Pelastusopistossa (1 200 000 euroa)
KK 428/2016 vp
Kirjallinen kysymys matkakustannusten omavastuusta harvaan asutuilla alueilla
KK 278/2016 vp
Kirjallinen kysymys kuntien työllistämismahdollisuuksien edistämisestä
KK 241/2015 vp
Kirjallinen kysymys valmisteveron tasapuolisuudesta
TAA 130/2015 vp
Talousarvioaloite  määrärahan  lisäämisestä   yksityisteiden valtionapuun (15 000 000 euroa)