Outi Mäkelä  
Kansanedustajana  21.03.2007 - 04.03.2018

Nimi: Mäkelä, Outi
Ammatti / arvo: kauppatieteiden maisteri
Aiemmat vaalipiirit: Uudenmaan vaalipiiri 21.03.2007 - 04.03.2018
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Hallintovaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 03.09.2014, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 04.03.2018
Lakivaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011, (Puheenjohtaja) 05.05.2015 - 08.06.2015, (jäsen) 30.03.2016 - 06.06.2017
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 11.02.2009 - 03.09.2014, (jäsen) 09.06.2015 - 07.09.2016
Puolustusvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Perustuslakivaliokunta (Varapuheenjohtaja) 30.06.2011 - 03.09.2014, (varajäsen) 09.06.2015 - 10.05.2017, (jäsen) 10.05.2017 - 04.03.2018
Suuri valiokunta (varajäsen) 09.06.2015 - 29.03.2016
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 08.09.2016 - 04.03.2018
Liikennejaosto (lisäjäsen) 16.09.2016 - 04.03.2018
Asunto- ja ympäristöjaosto (lisäjäsen) 16.09.2016 - 22.09.2017, (jäsen) 22.09.2017 - 04.03.2018
Valtion vakuusrahaston valtuusto (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 10.06.2011 - 29.06.2011
Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä 21.03.2007 - 04.03.2018
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (3. varapuheenjohtaja) 21.06.2011 - 22.06.2014
Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 23.06.2014 - 22.06.2016
Kansanedustajana: 21.03.2007 - 04.03.2018
Seuraaja: Mia Laiho /kok
Siirtynyt Nurmijärven kunnan palvelukseen

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 252/2018 vp
Kirjallinen kysymys rajavartiolaitoksen tulevan päällikön asemasta
KK 17/2018 vp
Kirjallinen kysymys hoitolaitoksissa asuvien Yle-verosta
KK 642/2017 vp
Kirjallinen kysymys vatsa-aortan aneurysman seulontojen aloittamisesta
KK 435/2017 vp
Kirjallinen kysymys rinnakkaisvalmisteiden ja biosimilaarien tehokkaammasta hyödyntämisestä
LA 35/2017 vp
Lakialoite laiksi pakkokeinolain 10 luvun 6 ja 8 §:n muuttamisesta
KK 316/2017 vp
Kirjallinen kysymys kotitalouksien energiainvestointien edistämisestä
KK 279/2017 vp
Kirjallinen kysymys elintarvikevalvonnan tarkoituksenmukaisuudesta
KK 275/2017 vp
Kirjallinen kysymys säätiöiden pääomasijoittamisen helpottamisesta
KK 228/2017 vp
Kirjallinen kysymys merimetsokannan hillitsemisestä poikkeusluvin
KK 212/2017 vp
Kirjallinen kysymys parveketupakoinnin kieltämismenettelyn joustavoittamisesta