Tuomo Puumala Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  21.03.2007 -

Nimi: Puumala, Tuomo
Puhelin: 09 432 3012
Sähköposti: tuomo.puumala@eduskunta.fi
Kotisivu: www.tuomopuumala.fi
Ammatti / arvo: yhteiskuntatieteiden maisteri
Vaalipiiri: Vaasan vaalipiiri 21.03.2007 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 10.06.2015 -
Sivistysvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 - , (Puheenjohtaja) 10.06.2015 -
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 09.06.2015 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 10.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Puolustusvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 19.04.2011
Suuri valiokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 01.10.2007, (jäsen) 02.10.2007 - 23.10.2008, (jäsen) 21.09.2010 - 08.06.2015, (varajäsen) 09.06.2015 - 12.09.2017
Sivistysvaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011, (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (jäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 22.04.2009, (jäsen) 23.04.2009 - 18.09.2009, (jäsen) 04.06.2010 - 10.09.2010, (varajäsen) 15.09.2010 - 19.04.2011
Lakivaliokunta (jäsen) 22.09.2009 - 12.02.2010
Ympäristövaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011, (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  21.03.2007 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 20.06.2012 - 01.06.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 130/2017 vp
Kirjallinen kysymys lapsen törkeän seksuaalisen hyväksikäytön vanhenemisajan pidentämisestä
KK 255/2016 vp
Kirjallinen kysymys maksuttomasta punkkirokotuksesta