Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Petteri Orpo

Petteri Orpo

Nykyinen kansanedustaja

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   21.03.2007–

Sähköposti:

petteri.orpo(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

valtiotieteiden maisteri

Vaalipiiri:

Varsinais-Suomen vaalipiiri 21.03.2007–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Eduskunnan pankkivaltuusto (jäsen) 18.06.2019–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • maa- ja metsätalousministeri (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015
  • sisäministeri (Sipilä) 29.05.2015–21.06.2016
  • valtiovarainministeri (Sipilä) 22.06.2016–05.06.2019

Avustaja:

Alexis Vartiainen,  
Puhelin: 09 432 4072
Sähköposti: alexis.vartiainen(at)eduskunta.fi