Anne Kalmari Keskustan eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  21.03.2007 -

Nimi: Kalmari, Anne
Puhelin: 09 432 3073
Sähköposti: anne.kalmari@eduskunta.fi
Kotisivu: www.annekalmari.fi
Ammatti / arvo: maatalous- ja metsätieteiden maisteri, maatalousyrittäjä
Vaalipiiri: Keski-Suomen vaalipiiri 21.03.2007 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puhemiesneuvosto (jäsen) 09.05.2017 -
Suuri valiokunta (varajäsen) 13.09.2017 -
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 -
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 11.09.2015 -
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 30.06.2011 - , (Puheenjohtaja) 09.05.2017 -
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 09.06.2015 -
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 09.05.2017 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (varajäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 09.06.2015 - 04.10.2016
Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007
Talousvaliokunta (jäsen) 03.04.2007 - 02.05.2007, (jäsen) 02.10.2007 - 17.02.2009, (jäsen) 22.09.2009 - 19.04.2011, (varajäsen) 07.09.2011 - 06.06.2012, (varajäsen) 12.09.2012 - 21.04.2015
Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 05.03.2009, (jäsen) 06.03.2009 - 18.09.2009
Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.05.2007 - 19.04.2011
Lakivaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Sivistysvaliokunta (Varapuheenjohtaja) 03.05.2011 - 29.06.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011 - 29.06.2011
Tulevaisuusvaliokunta (varajäsen) 09.09.2014 - 29.01.2015
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Työ- ja elinkeinojaosto (lisäjäsen) 11.09.2015 - 02.03.2017
Valtion vakuusrahaston valtuusto (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 03.05.2007 - 29.06.2011
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2011 - 29.06.2011, (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 30.06.2011 - 08.06.2015
Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä  21.03.2007 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 20.05.2011 - 01.06.2015
Keskustan eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 07.02.2008 - 03.02.2010

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 236/2017 vp
Kirjallinen kysymys työttömien oikeudesta vapaaehtoistoimintaan
KK 188/2017 vp
Kirjallinen kysymys demokratian toteutumisesta kuntavaaleissa
KK 189/2017 vp
Kirjallinen kysymys etuosto-oikeuden käytöstä
KK 161/2017 vp
Kirjallinen kysymys ennakkoperintärekisteriin pääsyn avoimuudesta
KK 38/2017 vp
Kirjallinen kysymys teiden suolauksen vähentämisestä
KK 25/2017 vp
Kirjallinen kysymys velallisen kohtelusta ja lainavakuuden arvosta
KK 26/2017 vp
Kirjallinen kysymys sähköisten oppikirjojen hyödyntämisestä
KK 581/2016 vp
Kirjallinen kysymys konkurssin tehneiden yrittäjien asemasta
KK 582/2016 vp
Kirjallinen kysymys työnhankkimiskulujen vaikutuksesta äitiyspäivärahaan
KK 452/2016 vp
Kirjallinen kysymys tuulivoimalan äänen aiheuttamista ongelmista alueen asukkaille